A Várépítő legfrissebb zsűritagja, Beleznay Éva mondta el tapasztalatait a pályázatról, amelynek ő 2017 óta részese. Megtudhattuk, hogy milyen benyomást keltett benne a mások megsegítését lehetővé tévő tender, illetve tanácsokat is adott a leendő jelentkezőknek
Beleznay Éva okleveles várostervező és építész-mérnök. Magán praxisa mellett jelenleg a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) vezető fenntarthatósági tanácsadója, környezettudatos építéssel foglalkozik. Ingatlanfejlesztések nemzetközi minősítését végzi, ehhez kapcsolódó tervezési és kivitelezési támogatást nyújt, emellett egyes részterületek – hulladékcsökkentés az építésben, zero-carbon építési és városi stratégiák – szakértője. A Várépítő pályázat független zsűritagjaként szólalt most meg, mert fontosnak tartja a rászorulók támogatását. Lássuk, mit gondol a gyermekintézmények és műemlékek támogatásáról!
„Nagyon örülök, hogy részt vehetek a pályázatok értékelésében. Innen, Budapestről sokszor elfelejtjük, hogy hány gyermekintézmény küzd napi problémákkal: a gyermekek feje fölött a tető beázik, nem tudják a szobákat megfelelően kifűteni, a falak penészesek és a kicsik egészségére ártalmasak. Fontosnak tartom a pályázat másik kategóriáját, a kulturális örökségünk védelmét is. Nagy tisztelettel gondolok a pályázat megszervezéséhez kapcsolódó rengeteg munkára, amit a Build Communication végez: egyrészt a támogatók bevonására gondolok, másrészt arra, ahogy próbálja eljuttatni a hírt magyarországi kistelepülésekhez. És minden támogatónak köszönöm, hogy a felajánlott anyagokkal évente 15-20 felújítás meg tud valósulni.” – nyilatkozta Beleznay Éva, hozzátéve, hogy már azelőtt is hallott a Várépítőről, hogy zsűritaggá vált.
A pályázás menetéről azt gondolja, hogy nem bonyolult, fontos azonban, hogy a jogi és műszaki biztosítékok meglegyenek, mert ha egy pályázó ezek hiányában nem tudja megvalósítani a projektjét, akkor az azévi lehetőséget mástól vonja el.
„Az elmúlt évek során, a projektek tapasztalatai alapján a szervezők számos újabb segítséget vezettek be a projektek sikere érdekében, például a felajánló cégektől való ajánlatkérést, konzultációt.” – emelte ki a pályázást könnyítő lehetőségek közül. Zsűritagként tanácsokkal is ellátta a jelentkezőknek. Mint mondta, az egyik legfontosabb lépés az, hogy a projekt tervezésekor mindenki vegye figyelembe mind a termékek típusait és mennyiségi kereteit, mind a megvalósítás egy éves időkeretét. Persze a pályázat ilyen szempontból is rugalmas. Ha valamilyen oknál fogva egy-egy intézményben nem sikerülne időben elvégezni a kivitelezést, halasztási kérelem igényelhető, amellyel a felújítási idő meghosszabbítható.
A jelentkezőknek emellett Beleznay Éva azt javasolja, hogy használják ki a Build-Communication által felállított számos hasznos segítséget, és keressék a pályázathoz kapcsolódó szakembereket a felmerülő kérdésekkel:
„Fontos a projekt sikerességéhez, hogy az műszakilag megalapozott legyen, így vonjanak be építészt/műszaki szakembert, továbbá használják a támogatók szakmai segítségét is az ajánlatkérésen túl.”
A Várépítő pályázaton öttagú, független zsűri dönt a felajánlott termékek odaítéléséről. A döntéshozó bizottság tagjai mérlegelik az intézmények igényeit, valamint lehetőségeit és törekednek arra, hogy olyan projektek kapják a nyereményt, amelyek biztosan meg is valósulnak.
Az elnök Vadász György Kossuth és Ybl díjas építész.
A zsűri további tagja Nagy-Kálózy Eszter Jászai Mari-díjas és Amfiteátrum-díjas magyar színésznő; Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület elnöke, Kossuth díjas alkotó és Tóth Balázs, építészmérnök, az ÉMI Nonprofit Kft. Szabványügyi és képzési irodavezetője.